جینسینگ و مبارزه با عفونت‌ های باکتری ها

جینسینگ و مبارزه با عفونت‌های باکتریایی

نقش جینسینگ در مبارزه با عفونت‌های باکتری ها چیست؟ عفونت ویروسی یا باکتریایی، عامل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است. این مرگ و میر بدلیل کمبود دارو برای مبارزه با این بیماری‌های عفونی است. سال‌های سال است که از جینسینگ برای بهبود نشاط و شادابی عمومی بدن، افزایش عملکرد و توان فیزیکی بدن، کاهش استرس و جلوگیری از پیری استفاده می‌شود. ما در این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که آیا جینسینگ می‌تواند به بدن در مبارزه با عفونت‌های باکتریایی کمک کند یا خیر؟ پاسخ این سوال می‌تواند دریچه جدیدی را بر روی محققان برای ساخت داروهای موثرتری برای مبارزه با عفونت‌های باکتریایی دستگاه تنفسی بگشاید. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

باکتری چیست؟

باکتری چیست؟

«باکتری‌ها» (Bacteria) گروه بزرگی از میکروارگانیسم‌های تک سلولی هستند که در دسته پروکاریوت‌ها قرار دارند. این سلول‌ها که به صورت مفرد «باکتریوم» (Bacterium) نامیده می‌شوند، بزرگترین سلسله‌ در ارگانیسم‌های پروکاریوت به شمار می‌آیند. در میان ارگانیسم‌های مختلف، باکتری‌ها بسیاری از ویژگی‌‌ها و معیارهای موجود زنده را منعکس می‌کنند.

با توجه به ارتباط این موجودات با بیماری‌ها اغلب، باکتری‌ها به عنوان عوامل بیماری‌زا مورد بررسی قرار می‌گیرند. با این حال، باکتری‌ها عملکرد‌های ارزشمند و مفیدی را در اکوسیستم‌ها انجام می‌دهند و همچنین از راه‌های مختلف بین چرخه‌های موجودات زنده ارتباط و هماهنگی برقرار می‌کنند  (1).

باکتری‌ها در مقایسه با یوکاریوت‌ها ساختار‌های داخل سلولی نسبتاً کمی‌ دارند، اما معمولا دارای یک کروموزوم کاملاً پیچ‌خورده و متراکم، ریبوزوم‌ها و چندین ساختار خاص (با توجه به نوع باکتری) هستند. این ساختارها ممکن است شامل غشای داخل سلولی، ساختار‌های ذخیره سازی مواد مغذی، وزیکول‌‌های گازی و مگنتوزوم‌ها (اندامک‌‌های غشایی که کریستال‌‌های مغناطیسی برای جهت‌یابی باکتری‌‌های مغناطیسی در مناطق ژئومغناطیسی دارند) باشند  (2).

باکتری‌ها اغلب به دلیل نقش آن‌ها در ایجاد بیماری و عفونت در انسان شناخته می‌شوند. برخی از باکتری‌ها به عنوان پاتوژن یا عامل بیماری‌زا عمل می‌کنند و باعث ایجاد بیماری‌های بسیاری در انسان مانند «کزاز» (Tetanus)، «تب حصبه» (Typhoid fever)، «ذات الریه» (Pneumonia)، «سفلیس» (Syphilis)، «وبا» (Cholera)، بیماری ناشی از غذا، «جذام» (Leprosy) و «سل» (Tuberculosis) می‌شوند.

باکتری‌ها همچنین عامل برخی از بیماری‌های خطرناک در دام‌ها هستند. «آنتراکس» (Anthrax) نوعی باکتری کشنده است که گاو و گوسفند را آلوده می‌کند. «سالمونلا» (Salmonella) نیز یک عامل عفونت روده در گوساله‌ها به شمار می‌‌‌‌‌‌‌آید. از میان باکتری‌های بیماری‌زای حیوانی، برخی به‌طور مستقیم به سلول‌های حیوانات حمله می‌کنند و برخی دیگر با تولید سم آن‌ها را از بین می‌برند (3).

 عفونت باکتریایی:

سفارش عمده جینسینگ

چه مقدار جینسینگ نیاز داری؟

برای خرید عمده جینسینگ روی دکمه زیر کلیک کنید.

عفونت باکتریایی

باکتری‌ها برای اینکه بتوانند سبب بروز عفونت شوند، باید وارد بدن شما شوند. شاید بپرسید که باکتری‌ها چگونه وارد بدن ما می‌شوند؟ محیط و سطح بدن ما، حاوی میلیاردها میلیارد سلول باکتریایی است. کافی است تنها خراشی کوچکی روی پوست بدن شما ایجاد شود، تا این باکتری‌ها بتوانند به داخل بدن شما نفوذ کنند. باکتری‌ها همچنین می‌توانند از طریق مجراهای هوایی وارد بدن شما شوند و سبب بروز عفونت‌هایی مانند ذات الریه باکتریایی شوند. انواع دیگر عفونت‌های باکتریایی شامل عفونت‌های دستگاه ادراری (از جمله عفونت‌های مثانه و کلیه)، آبسه‌های دندانی و همچنین عفونت‌های ناشی از MRSA، استرپتوکوک گروه B و C. difficile است. عفونت همچنین می‌تواند در زخم‌های باز، مانند زخم‌های فشاری (زخم بستر) رخ دهد. زخم‌های فشاری در اثر فشار مداوم بر روی پوست برای دوره‌های طولانی یا مالش ایجاد می‌شوند. به عنوان مثال، سالمندانی که برای مدت زمانی طولانی در بستر هستند، ممکن است در ناحیه دنبالچه، آرنج، پاشنه پا، یا هر جای دیگری که در تماس دائمی با تخت یا صندلی است؛ دچار زخم شوند (4).

گاهی اوقات عفونت‌های باکتریایی “عفونت‌های ثانویه” هستند. به عنوان مثال، اگر خدایی نکرده مبتلا به COVID-19، که نوعی ویروس است، بشوید، بدن شما در وضعیت ضعیفی قرار می‌گیرد و ممکن است به ذات الریه باکتریایی نیز مبتلا شوید. در این صورت شما با یک عفونت ویروسی و باکتریایی مبارزه خواهید کرد (5).

علائم عفونت باکتریایی چیست؟

علائم عفونت باکتریایی

عفونت‌های باکتریایی بسته به قسمتی از بدن که تحت تأثیر قرار گرفته است، به طرق مختلفی وجود دارد. اگر پنومونی باکتریایی (باکتری مجاری تنفسی) دارید، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید

 • تب
 • سرفه همراه با خلط
 • تنگی نفس
 • تعریق
 • تب و لرز
 • سردرد
 • درد عضلانی
 • خستگی
 • درد قفسه سینه همراه با تنفس

اگر عفونت ادراری دارید، ممکن است برخی از علائم زیر را داشته باشید:

 • اصرار ناگهانی و شدید برای دفع ( دفع ادرار )
 • سوزش یا درد هنگام تخلیه ادرار
 • احساس خالی نشدن کامل مثانه
 • احساس فشار در شکم یا کمر
 • ادرار غلیظ یا کدر – ممکن است حاوی خون باشد
 • تب

عنصر مشترک بین اکثر عفونت‌های باکتریایی عبارتند از:

 • تب
 • لرز
 • درد یا ناراحتی در ناحیه آسیب دیده

 

اگر عفونت در یکی از مفصل‌های شما باشد، آن مفصل و ناحیه اطراف آن احتمالاً آسیب خواهند دید. اگر عفونت سینوسی دارید، احتمالاً سردرد و ترشحات بد بینی و غیره خواهید داشت (6).

بیشتر بخوانید

جینسینگ چگونه به کاهش استرس کمک می‌کند؟

درمان عفونت‌های باکتریایی:

اغلب، درمان عفونت باکتریایی به کمک آنتی‌بیوتیک‌ها انجام می‌شود. آنتی‌بیوتیک‌ها را می‌توان به‌صورت خوراکی (قرص، مایع یا کپسول)، تزریقی، قطره‌ی خوراکی، موضعی (کرم یا پماد) یا داخل وریدی (به صورت IV) مصرف کرد. بسته به نوع عفونت و نحوه واکنش عفونت باکتریایی به آنتی بیوتیک، درمان ممکن است بسیار کوتاه باشد، یا ممکن است چندین هفته طول بکشد. گاهی اوقات عفونت از بین نمی‌رود و پزشک ممکن است مجبور شود نوع دیگری از آنتی بیوتیک را برای درمان شما امتحان کند (7).

عوارض مصرف آنتی بیوتیک‌ها

رایج ترین عوارض جانبی آنتی بیوتیک‌، بروز اخلال در سیستم گوارشی است. طبق آمار بدست آمده تقریبا یک نفر از هر ده نفر مصرف کننده آنتی‌بیوتیک، شامل این عوارض جانبی می‌باشد:

 • استفراغ
 • تهوع
 • اسهال
 • درد شکمی
 • نفخ
 • کاهش اشتها

این عوارض عموما خفیف هستند و مدت کوتاهی بعد از دوره درمان بهبود می‌یابند.

یک نفر از هر پانزده نفر نسبت به آنتی بیوتیک ها، به ویژه پنی سیلین و سفالوسپورین، حساسیت نشان می‌دهند که با علائم زیر تشخیص داده می‌شوند:

 • سرفه
 • عطسه
 • تنگی نفس به شکلی که تنفس را به دشواری بیاندازد
 • برآمدگی و خارش پوستی

در موارد نادر، حساسیت به آنتی بیوتیک می‌تواند تهدیدی برای زندگی افراد باشد که این حالت آنافیلاکسی نامیده می‌شود. علائم شوک آنافیلاکسی شبیه به دیگر حساسیت‌هاست اما کاهش هشیاری، بالا رفتن ضربان قلب و سیاهی رفتن چشم‌ها می‌توانند از موارد افتراقی باشند (9).

بیشتر بخوانید

در مورد طریقه مصرف جینسینگ برای تقویت اسپرم ، بخوانید

خطر بروز مقاوت آنتی بیوتیکی:

مقاومت ضد میکروبی (مقاومت آنتی‌بیوتیکی) زمانی اتفاق می‌افتد که میکروب‌هایی مانند باکتری‌ها و قارچ‌ها توانایی شکست دادن داروهای طراحی شده برای کشتن آنها را پیدا کنند. یعنی این داروها نتوانند باکتری‌ها و قارچ‌ها را نابود کنند. در این صورت میکروب‌ها از بین نمی‌روند و به همچنان به رشد خود ادامه می‌دهند. درمان این میکروب‌های مقاوم می‌تواند دشوار و گاهی غیرممکن باشد.

مقاومت ضد میکروبی یک تهدید فوری بهداشت عمومی جهانی است. به گزارش CDC (مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها) حداقل 1.27 میلیون نفر در سراسر جهان در اثر مقاومت آنتی بیوتیکی، جان خود را از دست می‌دهند. این آمار در سال 2019 رشد فزاینده‌ای داشت و طبق آمار رسمی، حدود 5 میلیون نفر در سراسر جهان، در اثر مقاومت آنتی‌بیوتیکی جان خود را از دست دادند (8).

مقاومت ضد میکروبی این پتانسیل را دارد که بر افراد در هر مرحله از زندگی تاثیر بگذارد. مقاومت ضد میکروبی یا همان مقاومت آنتی بیوتیکی تنها تهدیدی برای سلامتی ما نیست و می‌تواند حیوانات و گیاهان را نیز تحت تاثیر قرار دهد. بدین منظور مقاومت آنتی‌بیوتیکی یکی از فوری ترین مشکلات بهداشت عمومی در جهان به‌شمار می‌رود.

لازم نیست باکتری‌ها و قارچ‌ها در برابر هر آنتی‌بیوتیک یا ضد قارچی مقاوم باشند تا خطرناک باشند. مقاومت حتی به یک آنتی بیوتیک نیز می‌تواند به معنای مشکلات جدی باشد. مثلا:

عفونت‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک، که نیاز به استفاده از درمان‌های خط دوم و سوم دارند می‌توانند با ایجاد عوارض جانبی جدی، مانند نارسایی اندام‌ها، و طولانی شدن مراقبت و بهبودی، گاهی برای ماه‌ها، به بیماران آسیب برسانند.

بسیاری از پیشرفت‌های پزشکی به توانایی مبارزه با عفونت‌ها با استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها از جمله تعویض مفصل، پیوند اعضا، درمان سرطان و درمان بیماری‌های مزمن مانند دیابت، آسم و آرتریت روماتوئید بستگی دارد.

در برخی موارد، این عفونت‌ها هیچ گزینه درمانی ندارند.

 

اگر آنتی بیوتیک‌ها و ضد قارچ‌ها کارایی خود را از دست بدهند، توانایی درمان عفونت‌ها از دست رفته و این تهدیدات بهداشت عمومی و جهانی را در لبه پرتگاهی قرار می‌دهد (10).

درمان را باید در طبیعت جست

بیشتر بخوانید

راهنمای نهایی برای شناسایی و استفاده از انواع مختلف جینسینگ

جینسینگ و مبارزه با عفونت‌ باکتری ها:

جینسینگ باکتری

بروز عفونت‌های میکروبی، علل مختلفی دارند و بیماری‌های ناشی از آن به‌عنوان درمان، نیاز به آنتی‌بیوتیک‌های متفاوتی دارند. با این حال، استفاده نادرست از آنتی‌بیوتیک‌ها باعث ایجاد مقاومت و عوارض جانبی حاد و همچنین ظهور باکتری‌های مقاوم به چند آنتی‌بیوتیک می‌شود که در حال حاضر یک شرایط وخیم برای  بهداشتی جهانی بحساب می‌آید (11). در غیاب آنتی‌بیوتیک‌های جدیدتر، محصولات طبیعی برای رفع این مشکل می‌توانند جایگزین‌های مناسبی باشند. گزارش شده است که جینسینگ مسیرهای متابولیسمی باکتریایی را مهار می‌کند و در نتیجه باکتری‌ها را به‌طور غیر مستقیم از بین می‌برد. همچنین طی تحقیقات نشان داده شده است که جینسینگ از بدن شما را در برابر تهاجم باکتری‌ها محافظت می‌کند (12،13).

مشاهده شده است که جینسینگ دارای اثرات محافظتی در برابر التهاب ناشی از پاتوژن‌ها است و می‌تواند در مواجهه با یک پاتوژن به‌عنوان یک ضد التهاب قوی در بدن نقش ایفا کند. اثر ضد التهابی جینسینگ از طریق مکانیسم‌های مختلفی اعمال می‌شود، از جمله سنجش ضد نصاب، مهار هماگلوتیناسیون ناشی از پاتوژن، جهش‌زایی DNA و عملکردهای تعدیل کننده سیستم ایمنی. برداشتی از فعالیت ضد باکتریایی جینسینگ در شکل زیر نشان داده شده است.

اثرات ضد باکتریایی جینسینگ

اثرات جینسینگ بر باکتری سودوموناس آئروژینوزا (Pseudomonas aeruginosa):

در ادامه مقاله جینسینگ و مبارزه با عفونت‌های باکتریایی، به نقش جینسینگ در مبارزه با باکتری سودوموناس می‌پردازیم. سودوموناس آئروژینوزا یک باکتری باسیلی گرم منفی است که دارای ۱ تا ۳ فلاژل قطبی است. این باکتری دارای پیلی و کپسول پلی ساکاریدی موکوئیدی یا لعابی است که می‌تواند بیماری‌های گوناگونی را برای انسان ایجاد کند (46). این باکتری فاکتورهای بیماری زایی متعدد و گوناگونی دارد که هر کدام از آن‌ها توانایی بیماری‌زایی گوناگونی به این باکتری بخشیده است. از این میان می‌توان به عفونت‌های ریوی، عفونت‌های اولیه پوستی، عفونت‌های ادراری، عفونت گوش خارجی و عفونت‌های چشمی اشاره کرد. عفونت ناشی از این باکتری در افراد مبتلا به فیبروز کیستیک، زخم‌های مزمن، بیماری‌های انسدادی مزمن ریوی و عفونت‌های دستگاه ادراری و همچنین در بیماران مبتلا به سندرم نقص ایمنی اکتسابی (ایدز) شایع است (16،17،18،19).

اثرات جینسینگ بر باکتری سودوموناس آئروژینوزا (Pseudomonas aeruginosa)

از آنجایی که P. aeruginosa می‌تواند بیوفیلم تشکیل دهد، درمان این باکتری با آنتی بیوتیک‌ها یا از طریق سیستم ایمنی میزبان چالش برانگیز است. همچنین طی گزارشات بدست آمده، نشان داده شده است که P. aeruginosa به بسیاری از آنتی‌بیوتیک‌ها مقاومت پیدا کرده است (20). به همین خاطر است که باید به دنبال راهکارهایی بگردیم  که مستقیماً بیوفیلم‌ها را هدف قرار می‌دهند.

مطالعه‌ای در سال 2011 توسط هونگ و همکارانش انجام شد. در این مطالعه نشان داده شد که اگرچه عصاره آبی جینسینگ مستقیماً بر رشد P. aeruginosa تاثیر نمی‌گذارد اما تشکیل بیوفیلم‌ها را در شرایط آزمایشگاهی کاهش می‌دهد (21). مطالعه دیگری بر روی مدل حیوانی انجام شد. در این مطالعه نشان داده شد که جینسینگ با فعال کردن فاگوسیت‌ها و سلول‌های NK (سلول‌های کشنده طبیعی) می‌تواند به پاکسازی ریه از باکتری P. aeruginosa کمک کند. پاکسازی ریه از سلول‌های باکتری P. aeruginosa منجر به کاهش شدت آسیب به ریه می‌شود (22،23). مطالعه دیگری اثربخشی ضد سودوموناسی جینسینگ آمریکایی را بررسی کرد. این مطالعه نشان داد که عصاره ریشه جینسینگ آمریکایی، رشد P. aeruginosa را مهار کرد و کمپلکس‌های بیوفیلم را از یکدیگر جدا کرد. عصاره ریشه جینسینگ آمریکایی همچنین تولید فاکتورهای حدت (پیوسیانین، پیووردین کیلیت‌کننده آهن و لیپاز) را کاهش داد و همچنین قدرت تحرک باکتری را نیز کم کرد (24). Wu و همکارانش در سال 2011 نشان دادند که عصاره ریشه جینسینگ آسیایی از تشکیل بیوفیلم جلوگیری کرد و بیوفیلم‌های بالغ را از بین برد. در انتها نیز عنوان کردند که عصاره ریشه جینسینگ آسیایی می‌تواند به ریشه کن کردن عفونت‌های ناشی از تشکیل بیوفیلم در موش‌ها کمک کند (25).

بیشتر بخوانید

در مورد فواید مصرف جینسینگ بیشتر بدانید

اثرات جینسینگ بر هلیکوباکتر پیلوری (Helicobacter pylori):

در ادامه مقاله جینسینگ و مبارزه با عفونت‌های باکتریایی، به نقش جینسینگ در مبارزه با باکتری هلیکوباکتر پیلوری می‌پردازیم.

هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori) یک باکتری بسیار متحرک، گرم منفی و میکروآئروفیل (میکروآئروفیل یعنی به غلظت بسیار کم به اکسیژن نیاز دارند) است. این باکتری، با آلوده کردن معده  می‌تواند تاثیر مخربی بر سلامت انسان ‌بگذارد (26). 50 درصد از جمعیت جهان، تحت تاثیر آلودگی ناشی از این باکتری قرار دارند. بیشتر این عفونت‌ها، بدون علائم و نشانه هستند. برخی از افراد، واکنش نامناسبی به پاتوژنز هلیکوباکتر پیلوری نشان می‌دهند.  ایجاد زخم معده، سرطان معده یا لنفوم بدخیم از نشانه‌های ابتلا به این باکتری می‌باشد (27).

چسبندگی باکتری‌های بیماری‌زا به سلول‌های میزبان، برای شروع عفونت در میزبان، بسیار مهم است. این چسبندگی، اجازه ورود باکتری‌های بیماری‌زا را به سلول‌های فراتر از سد میزبان و تکثیر پاتوژن بعدی را می‌دهد (28). تحقیقات اخیر نشان داده است که عصاره جینسینگ، از چسبندگی سلولی جلوگیری می‌کند. هنگامی که این باکتری‌های بیماری‌زا نتوانند به سلول‌های ما بچسبند؛ قدرت عفونت‌زایی خود را از دست می‌دهند. در نتیجه، جلوگیری از اتصال باکتری‌های بیماری‌زا به سلول‌های بدن، از شروع بروز عفونت‌های بیماری‌زا جلوگیری می‌کند. پلی ساکارید موجود در عصاره جینسینگ از نوع پکتین PG-F2 می‌باشد. این پلی ساکارید دارای یک فعالیت ضد چسبندگی مشخص در برابر بسیاری از میکروب‌ها است (29). علاوه بر این، جینسینگ، سلول‌های ما را در برابر آسیب DNA ناشی از این پاتوژن‌ها محافظت می‌کند و مرگ سلولی را تنظیم می‌کند.

جینسینگ و مبارزه با عفونت‌های باکتریایی هلیکوباکتر

از آنجایی که هلیکوباکتر پیلوری باعث التهاب معده، زخم و آسیب DNA می‌شود، این باکتری توسط WHO (سازمان بهداشت جهانی) به عنوان یک عامل سرطان‌زا کلاس I تعریف شده است. هلیکوباکتر پیلوری گسترده‌ترین و شناخته شده ترین پاتوژن است که از طریق مسیرهای مختلف تحت تاثیر جینسینگ قرار می‌گیرد. پلی ساکاریدهای اسیدی جدا شده از ریشه جینسینگ و برگ‌های درمنه (Asteraceae)، اثرات ضد چسبندگی بر روی هلیکوباکتر پیلوری دارند. هلیکوباکتر پیلوری سلول‌های معده و گلبول‌های قرمز انسان را آلوده می‌کند (30،31،32).

در مطالعات اخیر، نشان داده شده است که عصاره‌های تخمیر شده جینسینگ، حاوی باکتری اسید لاکتیک Lactobacillus plantarum MG 208 می‌باشد. در ادامه تحقیقات، اثبات شد که عصاره‌های تخمیر شده جینسینگ، فعالیت ضد هلیکوباکتری بسیار قوی‌ و موثری دارند. فعالیت ضد هلیکوباکتری این عصاره شامل اثرات ضد باکتری، ضد چسبندگی و مهار اوره آز می‌باشد. این عصاره حاوی غلظت بیشتری از جین سنوزیدهای Rd و R1 در مقایسه با سایر عصاره‌های تخمیر شده جینسینگ بود که فعالیت ضد باکتری قوی‌تر آن را توضیح می‌دهد (33).

مطالعات دیگر نشان داده‌اند که عصاره جینسینگ قرمز (RGE)، از سلول‌های ما در برابر  سمیت سلولی و جهش‌زایی ناشی از هلیکوباکتر پیلوری محافظت می‌کند. همچنین اثبات شده است که عصاره جینسینگ قرمز می‌تواند فعالیت پیش التهابی را در سلول‌های مخاطی معده کاهش دهد. در طی مطالعات انجام شده اثبات شد که عصاره جینسینگ قرمز، در غلظت کمتر از 100 میکروگرم، می‌تواند از سلول‌های اپیتلیوم معده محافظت کند. عصاره جینسینگ قرمز همچنین از آسیب DNA و آپوپتوز ناشی از هلیکوباکتر پیلوری با مهار سیگنال دهی ERK2/1 جلوگیری می‌کند. این امر سبب کاهش فعال شدن کاسپاز-3 و متعاقب آن مرگ برنامه ریزی شده سلولی می‌شود و در نتیجه سایتوکاین‌ پیش التهابی IL-8 یا بیان mRNA 5-لیپوکسیژناز را کاهش می‌دهد (34،35،36،37). مطالعه‌ای توسط Bae و همکاران (2001) انجام شد؛ مهار رشد هلیکوباکتر پیلوری توسط پلی استیلن‌ها و PPT جدا شده از عصاره جینسینگ قرمز را نشان داد (38).

عصاره جینسینگ سفید (WGE) نیز فعالیت ضد هلیکوباکتر پیلوری خوبی از خود نشان داده است.  فعالیت ضد باکتریایی WGE در برابر هلیکوباکتر پیلوری با استفاده از روش انتشار دیسک اندازه گیری شد و نتیجه گیری شد که مهار رشد این باکتری، وابسته به دوز عصاره جینسینگ سفید است (39).

اثرات جینسینگ بر استافیلوکوکوس اورئوس (Staphylococcus aureus):

در ادامه مقاله جینسینگ و مبارزه با عفونت‌های باکتریایی، به نقش جینسینگ در مبارزه با استافیلوکوکوس‌ها می‌پردازیم.

استافیلوکوکوس اورئوس خطرناک ترین باکتری‌های رایج استافیلوکوکی است. این باکتری‌های گرم مثبت، کره‌ای شکل (کوکسی)، اغلب باعث ابتلا به عفونت‌های پوستی می‌شوند اما می‌توانند سبب ذات الریه، عفونت دریچه قلب و عفونت‌های استخوانی نیز شوند. استافیلوکوکوس اورئوس در بینی حدود ۳۰٪ از بزرگسالان سالم و روی پوست حدود ۲۰٪ از افراد وجود دارد. این درصدها برای افرادی که در بیمارستان بستری هستند و یا در آنجا کار می‌کنند بیشتر است. عفونت‌های پوستی این باکتری شایع است، اما این باکتری‌ها می‌توانند از طریق جریان خون نیز پخش شده و اندام‌های دیگر را نیز آلوده کنند (40). استافیلوکوکوس اورئوس، قادر به ساخت بیوفیلم است. این باکتری یکی از پاتوژن‌های اصلی مقاوم به آنتی بیوتیک است. بنابراین، درمان عفونت استافیلوکوکوس اورئوس حیاتی است. اگرچه توسعه آنتی‌بیوتیک‌های جدید در حال پیشرفت است اما استافیلوکوکوس اورئوس، مکانیسم‌های مقاوم مؤثری در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها را با سرعتی سریع به دست می‌آورد. استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به آنتی بیوتیک، شامل دو نوع است. سویه‌های مقاوم به متی سیلین و سویه‌های مقاوم به وانکومایسین. استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA) به متی سیلین و سایر آنتی بیوتیک‌های بتالاکتام از جمله سفالوسپورین، آمپی سیلین و نافسیلین مقاوم است. این سطح بالا از مقاومت نسبت به انواع مختلفی از آنتی بیوتیک‌ها، سبب پیچیده شدن درمان این باکتری شده است (41،42).

جینسینگ و مبارزه با عفونت‌های باکتریایی استافیلوکوکوس

بیشتر بخوانید

جینسینگ چه نقشی در پیشگیری و درمان بیماری‌های قلبی دارد؟

جین سنوزید استخراج شده از جینسینگ قرمز کره‌ای، فعالیت ضد باکتریایی را در برابر باکتری‌های گرم مثبت و گرم منفی از جمله استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA) نشان داده است. این جین سینوزیدها اثر کشنده‌ای مشابه اسید پروپیونیک، که یک عامل باکتری کش معروف در برابر MRSA است، نشان می‌دهند. برای شناسایی فعالیت ضد باکتریایی جین سنوزید، از یک لیپوزوم شبیه‌کننده غشای باکتریایی حاوی نشانگر فلورسنت استفاده شد. درمان با جین سنوزیدها، باعث تسریع نشت رنگ فلورسنت می‌شود. این امر نشان می‌دهد جین سنوزید غشاهای باکتری را مختل می‌کند و در نتیجه باعث ایجاد اثر ضد باکتریایی می‌شود. در کنار استفاده جداگانه از جین سینوزیدها، درمان‌های ترکیبی آنتی بیوتیک‌ها با جین سنوزید برای گسترش استفاده از آنتی بیوتیک‌ها و جلوگیری از ایجاد سویه‌های مقاوم نیز به کار گرفته شده است. اثر ترکیبی جین‌سنوزیدها و آنتی‌بیوتیک‌های تجاری کانامایسین و سفوتاکسیم در برابر MRSA بررسی شده است و نتیجه‌گیری شد که این ترکیب‌ها اثر هم افزایی بر علیه MRSA دارند (43).

جینسان (Ginsan)، یک پلی ساکارید جدا شده از جینسینگ می‌باشد. این پلی ساکارید باعث افزایش تولید NO و فعالیت فاگوسیتی قوی توسط ماکروفاژها شده است. تحریک جینسان در ماکروفاژها، فعالیت ضد سپتی سمی را افزایش داده و تولید سایتوکاین‌های پیش التهابی را افزایش داده است. علاوه بر این، درمان با جینسان، باعث افزایش تولید سایتوکاین‌های پیش التهابی در رده سلولی فیبروبلاست L929 موش شده است (44). علاوه بر این، جینسان، فعالیت ضد سپتی سمی را در مدل‌های موش نشان داده است. جینسان در طول سپسیس آلوده به استافیلوکوکوس اورئوس در موش، میزان بقا موش‌ها را افزایش داده و بار باکتریایی را نیز در خون کاهش داده است. علاوه بر این، ترکیبی از جینسان و وانکومایسین اثرات محافظتی بالاتری نسبت به تیمارهای جداگانه نشان دادند (45،46).

مکانیسم‌های اساسی جینسان، شامل فعالیت ضد عفونی کننده آن است که بر مسیر toll-like receptor (TLR) تأثیر می‌گذارد. نشان داده شده است که درمان با جینسان، تولید سایتوکاین‌های پیش التهابی و ضد التهابی را در موش‌های مبتلا به استافیلوکوکوس اورئوس کاهش می‌دهد و درمان با جینسان، ماکروفاژهای صفاقی تحریک شده توسط استافیلوکوکوس اورئوس بیان TLR2، TLR4، TLR9 و تمایز میلوئیدی پروتئین آداپتور را سرکوب کرده است (47،48،49). TLRها، واسطه‌های مهم مسیرهای التهابی در روده هستند که نقش عمده‌ای در میانجی‌گری پاسخ‌های ایمنی نسبت به طیف گسترده‌ای از لیگاندهای مشتق از پاتوژن دارند. این گیرنده‌ها و ایمنی اکتسابی را با ایمنی ذاتی مرتبط می‌کنند.

فرآوری جینسینگ با استفاده از گرما، اجزای فعال موجود در جینسینگ و درصد سازنده هر یک از این اجزا را  تغییر می‌دهد. طی تحقیقات انجام شده نشان داده شده است که فرآوری جینسینگ با استفاده از گرما، فعالیت ضد باکتریایی جینسینگ را علیه استافیلوکوکوس اورئوس افزایش می‌دهد.  Rg3 ترکیب ضد میکروبی قوی است. Rg3 نوعی جین سینوزید موجود در جینسینگ فرآوری شده می‌باشد. این ترکیب با حرارت دادن جینسینگ در دمای 100 درجه سانتی گراد به مدت 16 ساعت تولید می‌شود و از طریق کاهش پتانسیل غشای سلولی، فعالیت ضد میکروبی بالاتری از خود نشان می‌دهد (50).

مراحل بارگیری ریشه جینسینگ شمس

بهترین راه مصرف جینسینگ:

اولین گام در این زمینه، تهیه جینسینگ اصل و معتبر است. شرکت شمس (ریشه جینسینگ قرمز شمس یا شمسینگ) این امکان را برای شما فراهم آورده است که شما بتوانید با خیال راحت از مزایای این شاه گیاه گیاهان دارویی استفاده کنید (“پس قدم اول: از شمسینگ بودن جینسینگت مطمئن شو”) یکی از راه‌های مناسب و کاملا ایمن برای مصرف ریشه جینسینگ شمس (شمسینگ)، مصرف  ریشه جینسینگ شمس (شمسینگ)، به‌صورت خوراکی است. از آنجایی که یکی از کاربردهای مصرف ریشه جینسینگ شمس (شمسینگ)، کاهش سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 است، این افراد باید دو ساعت قبل یا بعد از غذا، مصرف ریشه جینسینگ شمس (شمسینگ) را مصرف کنند. اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که برای تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از سرماخوردگی یا آنفولانزا جینسینگ اصل (ریشه جینسینگ شمس یا شمسینگ) را مصرف می‌کنید، می‌توانید آن را به مدت سه یا چهار ماه، با دوز مصرف دو بار در روز استفاده کنید. دوز تایید شده مصرف جینسینگ شمس توسط سازمان غذا و دارو 3.4 گرم می‌باشد. با این حال، در همه موارد باید مراقب باشید که ریشه جینسینگ شمس (شمسینگ) باید طبق دستور پزشک مصرف شود (15).

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه چگونگی مصرف جینسینگ، به مقاله چگونه جینسینگ را مصرف کنم؟ مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها و جمع بندی:

در این مقاله سعی کردیم شما را با جینسینگ و مبارزه با عفونت‌های باکتریایی آشنا کنیم. اگرچه اخیراً اهمیت بیماری‌های عفونی ناشی از ویروس‌ها، خصوصا ویروس‌های کرونا و آنفولانزا، مورد توجه جهانی قرار گرفته است، اما خطر بروز عفونت‌های باکتریایی، همچنان یکی از جدی‌ترین مشکلات بهداشت جهانی می‌باشد. بروز بیماری‌های عفونی نوظهور و مقاومت آنتی‌بیوتیکی، یک مخمصه جهانی بزرگ را ایجاد می‌کنند که با در دسترس بودن عوامل ضد باکتری و واکسن‌های مؤثر محدود شده است. علاوه بر این، استفاده بی‌رویه از آنتی بیوتیک‌ها برای حل عفونت‌های باکتریایی، سبب بروز عوارض جانبی شدیدی در بیماران می‌شود. به دلیل بروز این مشکلات، محصولات طبیعی مانند جینسینگ، به عنوان راهکاری درمانی برای مقابله با عفونت باکتریایی، با سمیت نسبتاً پایینی تایید شده است. با این حال، از آنجایی که رابطه بین اجزای فعال خاص و فعالیت‌های زیستی مختلف جینسینگ نامشخص است، تحقیقات بیشتری برای درک استفاده از جینسینگ به‌عنوان یک عامل ضد میکروبی مورد نیاز است. از سوی دیگر، تحقیقات نشان می‌دهند که جینسینگ را می‌توان در صنایع غذایی برای جلوگیری از مسمومیت غذایی به کار برد، زیرا چندین پاتوژن غذایی تحت تأثیر فعالیت ضد باکتریایی جینسینگ قرار می‌گیرند. علاوه بر این، تأثیر محصولات جانبی جینسینگ در خارج از ریشه تا حد زیادی نادیده گرفته شده است، اما یک مطالعه اخیر نشان داده است که بخش‌های مختلف جینسینگ، اثرات بیولوژیکی متفاوتی را نشان می‌دهد. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد فرآوری جینسینگ، مانند حرارت دادن، خشک کردن و جوشاندن، اجزا فعال جینسینگ را تغییر می‌دهد و اثر ضد باکتریایی جینسینگ را افزایش می‌دهد. همانطور که توضیح دادیم، استفاده بهینه از جینسینگ مستلزم توسعه مطالعات اضافی است. استفاده از جینسینگ به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی می‌تواند راهی قدرتمند برای مقابله با عفونت‌های باکتریایی باشد.

منابع

 1. https://www.genome.gov/genetics-glossary/Bacteria
 2. https://en.wikipedia.org/wiki/Bacteria
 3. https://www.healthline.com/health/what-is-a-pathogen
 4. https://www.sepsis.org/sepsisand/bacterial-infections/
 5. https://www.healthdirect.gov.au/bacterial-infections
 6. https://www.medicalnewstoday.com/articles/bacterial-infection-symptoms
 7. https://www.nhsinform.scot/tests-and-treatments/medicines-and-medical-aids/types-of-medicine/antibiotics#:~:text=Antibiotics%20are%20used%20to%20treat,most%20coughs%20and%20sore%20throats.
 8. https://www.cdc.gov/drugresistance/about.html
 9. https://www.nhs.uk/conditions/antibiotics/side-effects/
 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4378521/
 11. Blair J.M.A., Webber M.A., Baylay A.J., Ogbolu D.O., Piddock L.J. V Molecular mechanisms of antibiotic resistance. Nat. Rev. Microbiol. 2015;13:42–51. doi: 10.1038/nrmicro3380. [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar].
 12. Pizarro-Cerdá J., Cossart P. Bacterial adhesion and entry into host cells. Cell. 2006;124:715–727. doi: 10.1016/j.cell.2006.02.012. [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar].
 13. Kim Y.R., Yang C.S. Protective roles of ginseng against bacterial infection. Microb. Cell. 2018;5:472–481. doi: 10.15698/mic2018.11.654. [PMC free article][PubMed] [CrossRef] [Google Scholar].
 14. Nguyen N.H., Nguyen C.T. Pharmacological effects of ginseng on infectious diseases. Inflammopharmacology. 2019;27:871–883. doi: 10.1007/s10787-019-00630-4. [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar].
 15. https://www.sharecare.com/health/ginseng/best-way-to-take-ginseng
 16. H. Wu, N. Høiby, L. Yang, M. Givskov, and Z. Song, “Effects of Radix Ginseng on microbial infections: a narrative review”, Journal of Traditional Chinese Medicine, vol. 34, pp. 227-233, 2014. http://dx.doi.org/10.1016/s0254-6272(14)60083-2
 17. F. Franzetti, M. Cernuschi, R. Esposito, and M. Moroni, “Pseudomonas infections in patients with AIDS and AIDS-related complex.”, Journal of internal medicine, 1992. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1588272
 18. J.B. Lyczak, C.L. Cannon, and G.B. Pier, “Establishment of Pseudomonas aeruginosa infection: lessons from a versatile opportunist.”, Microbes and infection, 2000. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10967285
 19. S.H. Hyun, E.S. Kim, S.M. Lee, J.S. Kyung, S.M. Lee, J.W. Lee, M.R. Kim, J.T. Hong, and Y.S. Kim, “Comparative Study on Immuno-Enhancing Effects of Red Ginseng Fractions”, Journal of the Korean Society of Food Science and Nutrition, vol. 43, pp. 1665-1673, 2014. http://dx.doi.org/10.3746/jkfn.2014.43.11.1665
 20. P.S. Stewart, and J.W. Costerton, “Antibiotic resistance of bacteria in biofilms.”, Lancet (London, England), 2001. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11463434
 21. H. Wu, B. Lee, L. Yang, H. Wang, M. Givskov, S. Molin, N. Høiby, and Z. Song, “Effects of ginseng onPseudomonas aeruginosamotility and biofilm formation”, FEMS Immunology & Medical Microbiology, vol. 62, pp. 49-56, 2011. http://dx.doi.org/10.1111/j.1574-695X.2011.00787.x
 22. 22. Song, H.K. Johansen, V. Faber, C. Moser, A. Kharazmi, J. Rygaard, and N. Høiby, “Ginseng treatment reduces bacterial load and lung pathology in chronic Pseudomonas aeruginosa pneumonia in rats.”, Antimicrobial agents and chemotherapy, 1997. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9145852
 23. Z. Song, C. Moser, H. Wu, V. Faber, A. Kharazmi, and N. Høiby, “Cytokine modulating effect of ginseng treatment in a mouse model of Pseudomonas aeruginosa lung infection”, Journal of Cystic Fibrosis, vol. 2, pp. 112-119, 2003. http://dx.doi.org/10.1016/S1569-1993(03)00065-1
 24. Ginseng aqueous extract attenuates the production of virulence factors, stimulates twitching and adhesion, and eradicates biofilms of Pseudomonas aeruginosa. Canadian Journal of Physiology and Pharmacology, 89(6), 419–427.
 25. Wu, H., Lee, B., Yang, L., Wang, H., Givskov, M., Molin, S., … Song, Z. (2011). Effects of ginseng on Pseudomonas aeruginosa motility and biofilm formation. FEMS Immunol Med Microbiol, 62, 49–56.
 26. Y. Cho, Y. Jung, H. Sung, and C. Joo, “Frequent Genetic Defects in the HIV-1 5’LTR/gag Gene in Hemophiliacs Treated with Korean Red Ginseng: Decreased Detection of Genetic Defects by Highly Active Antiretroviral Therapy”, Journal of Ginseng Research, vol. 35, pp. 413-420, 2011. http://dx.doi.org/10.5142/jgr.2011.35.4.413
 27. M. Kawakubo, Y. Ito, Y. Okimura, M. Kobayashi, K. Sakura, S. Kasama, M.N. Fukuda, M. Fukuda, T. Katsuyama, and J. Nakayama, “Natural antibiotic function of a human gastric mucin against Helicobacter pylori infection.”, Science (New York, N.Y.), 2004. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15310903
 28. D. Ribet, and P. Cossart, “How bacterial pathogens colonize their hosts and invade deeper tissues”, Microbes and Infection, vol. 17, pp. 173-183, 2015. http://dx.doi.org/10.1016/j.micinf.2015.01.004
 29. J. LEE, J.S. SHIM, M. CHUNG, S. LIM, and K.H. KIM, “Inhibition of Pathogen Adhesion to Host Cells by Polysaccharides fromPanax ginseng“, Bioscience, Biotechnology, and Biochemistry, vol. 73, pp. 209-212, 2009. http://dx.doi.org/10.1271/bbb.80555
 30. N.I. Belogortseva, J.Y. Yoon, and K.H. Kim, “Inhibition of Helicobacter pylori hemagglutination by polysaccharide fractions from roots of Panax ginseng.”, Planta medica, 2000. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10821045
 31. J.S. Woo, B.H. Ha, T.G. Kim, Y.H. Lim, and K.H. Kim, “Array”, Biotechnology Letters, vol. 23, pp. 507-511, 2001. http://dx.doi.org/10.1023/A:1010360412969
 32. J. Lee, E.K. Park, C. Uhm, M. Chung, and K.H. Kim, “Inhibition of Helicobacter pylori adhesion to human gastric adenocarcinoma epithelial cells by acidic polysaccharides from Artemisia capillaris and Panax ginseng.”, Planta medica, 2004. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15254854
 33. J. Yang, S.Y. Choi, S. Park, N. Paek, and S.S. Kim, “Anti-Helicobacter Pylori effect of fermented ginseng extracts with Lactobacillus plantarum MG 208”, Journal of the Korean Society for Applied Biological Chemistry, vol. 55, pp. 53-56, 2012. http://dx.doi.org/10.1007/s13765-012-0009-0
 34. H. Wu, N. Høiby, L. Yang, M. Givskov, and Z. Song, “Effects of Radix Ginseng on microbial infections: a narrative review”, Journal of Traditional Chinese Medicine, vol. 34, pp. 227-233, 2014. http://dx.doi.org/10.1016/s0254-6272(14)60083-2
 35. S. Park, M. Yeo, J. Jin, K. Lee, J. Jung, R. Choue, S.W. Cho, and K. Hahm, “Rescue of Helicobacter pylori–Induced Cytotoxicity by Red Ginseng”, Digestive Diseases and Sciences, vol. 50, pp. 1218-1227, 2005. http://dx.doi.org/10.1007/s10620-005-2763-x
 36.  S. Park, M. Yeo, J. Jin, K. Lee, S.S. Kim, S.Y. Choi, and K. Hahm, “Inhibitory Activities and Attenuated Expressions of 5-LOX with Red Ginseng in Helicobacter pylori-Infected Gastric Epithelial Cells”, Digestive Diseases and Sciences, vol. 52, pp. 973-982, 2007. http://dx.doi.org/10.1007/s10620-006-9440-6
 37. S. LEE, Y.W. SHIN, and K. HAHM, “Phytoceuticals: Mighty but ignored weapons againstHelicobacter pyloriinfection”, Journal of Digestive Diseases, vol. 9, pp. 129-139, 2008. http://dx.doi.org/10.1111/j.1751-2980.2008.00334.x
 38. E.A. Bae, M.J. Han, N.I. Baek, and D.H. Kim, “In vitro anti-Helicobacter pylori activity of panaxytriol isolated from ginseng.”, Archives of pharmacal research, 2001. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11534760
 39. H. Jee, K. Chang, S. Moon, S. Park, and H. Paik, ” Anti-Helicobacter pylori, Cytotoxic, and Anti-inflammatory Activities of White Ginseng Extract.”, Food Sci Biotechnol 17(5):1106-1109., 2008.
 40. WHO, “Antimicrobial resistance: global report on surveillance 2014.”, World Health Organization, pp 1-257., 2014.
 41. F.D. Lowy, “Antimicrobial resistance: the example of Staphylococcus aureus”, Journal of Clinical Investigation, vol. 111, pp. 1265-1273, 2003. http://dx.doi.org/10.1172/JCI18535
 42. W.S. Sung, and D.G. Lee, “The Combination Effect of Korean Red Ginseng Saponins with Kanamycin and Cefotaxime against Methicillin-Resistant Staphylococcus aureus”, Biological and Pharmaceutical Bulletin, vol. 31, pp. 1614-1617, 2008. http://dx.doi.org/10.1248/bpb.31.1614
 43. D. Lim, K. Bae, I. Jung, C. Kim, Y. Yun, and J. Song, “Anti-Septicaemic Effect of Polysaccharide from Panax ginseng by Macrophage Activation”, Journal of Infection, vol. 45, pp. 32-38, 2002. http://dx.doi.org/10.1053/jinf.2002.1007
 44. J. Ahn, J. Song, Y. Yun, G. Jeong, and I. Choi, “Protection ofStaphylococcus aureus-infected septic mice by suppression of early acute inflammation and enhanced antimicrobial activity by ginsan”, FEMS Immunology & Medical Microbiology, vol. 46, pp. 187-197, 2006. http://dx.doi.org/10.1111/j.1574-695X.2005.00021.x
 45. J.H. Kim, Y. Yi, M. Kim, and J.Y. Cho, “Role of ginsenosides, the main active components of Panax ginseng , in inflammatory responses and diseases”, Journal of Ginseng Research, vol. 41, pp. 435-443, 2017. http://dx.doi.org/10.1016/j.jgr.2016.08.004
 46. C. Yang, S. Ko, B. Cho, D. Shin, J. Yuk, S. Li, J. Kim, R.M. Evans, J. Jung, D. Song, and E. Jo, “The ginsenoside metabolite compound K, a novel agonist of glucocorticoid receptor, induces tolerance to endotoxin-induced lethal shock”, Journal of Cellular and Molecular Medicine, vol. 12, pp. 1739-1753, 2008. http://dx.doi.org/10.1111/j.1582-4934.2007.00181.x
 47. S. Na, J. Kim, Y.K. Rhee, and S. Oh, “Enhancing the antimicrobial activity of ginseng against Bacillus cereus and Staphylococcus aureus by heat treatment”, Food Science and Biotechnology, vol. 27, pp. 203-210, 2017. http://dx.doi.org/10.1007/s10068-017-0209-9
نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره

جهت دریافت مشاوره از فرم زیر استفاده نمایید