تقویت باروری زنان با مصرف جینسینگ | مروری بر جدیدترین مطالعات

تقویت باروری زنان با مصرف جینسینگ

آیا به دنبال افزایش شانس باردار شدن خود هستید؟ اگر چنین است، مصرف شاه گیاه جینسینگ می‌تواند کارگشا باشد. قرن‌هاست که از جینسینگ در طب سنتی برای درمان طیف وسیعی از بیماری ها از جمله ناباروری استفاده می‌شود. در این مقاله، ما ارتباط بین جینسینگ و سلامت باروری زنان، چگونگی تأثیر آن بر باروری و انواع مختلف جینسینگ را که می‌توان استفاده کرد، بررسی خواهیم کرد. ما همچنین دوز، ایمنی، عوارض جانبی، ترکیب آن با سایر داروهای طبیعی و هر آنچه را که باید هنگام مصرف جینسینگ برای باروری انتظار داشته باشیم، بررسی خواهیم کرد.

جینسینگ و نقش آن در بهبود سلامت باروری زنان:

طب سنتی چینی و کره‌ای جینسینگ را به عنوان یک تقویت کننده و محرک جنسی (آفرودیزیاک) معرفی کرده‌اند. جینسینگ نقش بسیار گسترده‌ای در درمان اختلالات و مشکلات جنسی در مردان و زنان دارد. علاوه بر این محققان دریافته‌اند که این گیاه ممکن است به جوانسازی بدن نیز کمک کند. باوجود شواهد تجربی گسترده و دست نوشته‌ها و سندهای قدیمی در مورد اثرات شگفت‌انگیز جینسینگ، مطالعات علمی محدودی در مورد جینسینگ و نقش آن در باروری زنان انجام شده است.

با وجود کمبود مطالعات علمی، بسیاری از زنان اثرات مثبت جینسینگ را بر سلامت باروری خود گزارش کرده‌اند. برخی از زنان ادعا کرده‌اند که جینسینگ به تنظیم چرخه قاعدگی آنها کمک کرده و علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) را نیز کاهش می‌دهد. علاوه بر این، جینسینگ دارای خواص ضد التهابی است که ممکن است به کاهش التهاب در سیستم تولید مثل نیز کمک کند.

جینسینگ چگونه بر باروری زنان تأثیر می‌گذارد؟

محققین معتقدند جینسینگ نقش موثری در  تنظیم هورمون‌های موثر بر قاعدگی و تخمک گذاری دارد. جینسینگ همچنین می‌تواند به تقویت تخمدان نیز کمک کند. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله جینسینگ برای تخمدان مراجعه کنید. جینسینگ همچنین به بهبود جریان خون در اندام‌های تولید مثل کمک کند. در نتیجه مصرف جینسینگ با بهبود گردش خون در اطراف اندام‌های تولید مثل، می‌تواند شانس لقاح را افزایش دهد. جینسینگ همچنین به کاهش استرس و خستگی نیز کمک می‌کند، که می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر سلامت باروری داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره می‌توانید به مقالات جینسینگ برای کاهش استرس و جینسینگ برای افزایش انرژی مراجعه کنید.

مطالعات علمی متعددی اثبات کرده‌اند که جینسینگ غنی از آنتی‌اکسیدان است (منبع 1، منبع 2، منبع 3). آنتی‌اکسیدان‌های موجود در جینسینگ می‌تواند از سیستم تولید مثل در برابر آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت کند. مصرف جینسینگ همچنین به پیشگیری از بیماری‌هایی مانند آندومتریوز و سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) که می‌تواند بر باروری تأثیر منفی بگذارد نیز کمک می‌کند (منبع 4).

افزایش شانس باروری زنان با مصرف جینسینگ

بررسی مطالعات علمی

یک مطالعه نشان داد که مصرف جینسینگ می‌تواند احتمال بارداری را تا 27 درصد افزایش دهد. این مطالعه زنانی را که به مدت شش ماه در تلاش برای باردار شدن بودند، مورد بررسی قرار داد. آنها دریافتند افرادی که جینسینگ مصرف می‌کنند تعداد فولیکول‌های بیشتری دارند که در نهایت منجر به بارداری می‌شود. با این حال، تحقیقات علمی بیشتری برای تایید این یافته‌های اولیه مورد نیاز است (منبع 5).

علاوه بر فواید بالقوه جینسینگ برای باروری، جینسینگ اثرات مثبت دیگری نیز در دوران بارداری دارد. برخی از مطالعات نشان می‌دهد که مصرف جینسینگ ممکن است به کاهش خطر ابتلا به دیابت بارداری (منبع 6) و پره اکلامپسی (منبع 7)، دو عارضه رایج بارداری نیز کمک کند. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که جینسینگ فقط باید تحت نظارت پزشک مصرف شود، زیرا ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشد و می‌تواند در برخی موارد نادر، عوارض جانبی داشته باشد.

مصرف جینسینگ می‌تواند ناباروری را در زنان درمان کند؟

در حالی که تحقیقات کافی برای تایید اینکه مصرف جینسینگ بتواند ناباروری را درمان کند وجود ندارد، مطالعات نشان داده‌اند که مصرف شاه گیاه جینسینگ می‌تواند با تحریک تخمک‌گذاری و تنظیم قاعدگی به بهبود باروری کمک کند. علاوه بر این، مصرف منظم جینسینگ می‌تواند سلامت کلی باروری را با تنظیم سطح هورمون‌ها، افزایش مخاط دهانه رحم و بهبود جریان خون در اندام‌های تناسلی بهبود بخشد.

توجه به این نکته ضروری است که جینسینگ نباید به عنوان تنها درمان ناباروری استفاده شود و باید همراه با سایر درمان‌های باروری استفاده شود. همچنین مهم است که قبل از استفاده از جینسینگ با پزشک معالج خود مشورت کنید، زیرا مصرف جینسینگ ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشد یا اثرات نامطلوبی بر افراد با شرایط پزشکی خاص داشته باشد.

مزرعه شرکت شمس در چین مزرعه جینسینگ شمس

استفاده از جینسینگ برای بهبود تعادل هورمونی در زنان:

مطالعات متعددی نشان داده‌اند که مصرف جینسینگ به تنظیم هورمون‌ها در زنان کمک می‌کند که می‌تواند سلامت باروری را بهبود بخشد. این یعنی مصرف جینسینگ می‌تواند سطح استروژن را در زنان یائسه (یائسگی) افزایش دهد و به تعادل سطح تستوسترون در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) کمک کند. مصرف جینسینگ همچنین می‌تواند تولید هورمون محرک فولیکول (FSH) را که برای تخمک گذاری ضروری است، تحریک کند.

بیشتر بخوانید: مروری بر اثرات جینسینگ بر زنان یائسه

علاوه موارد ذکر شده جینسینگ فوایدی دیگری نیز دارد. ما در مفاله فواید مصرف جینسینگ در این باره توضیحاتی کافی داده‌ایم. به‌طور خلاصه می‌توان گفت جینسینگ اثرات مثبتی بر عملکرد شناختی و خلق و خوی دارد. مطالعات نشان داده‌اند که جینسینگ می‌تواند حافظه، توجه (تمرکز) و عملکرد شناختی کلی را بهبود بخشد. مصرف جینسینگ همچنین ممکن است نقش موثری در کاهش علائم افسردگی و اضطراب ایفا کند. این فواید ممکن است به دلیل توانایی جینسنگ در کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو در مغز باشد. خواص فوق‌العاده جینسینگ را به جین سنوزیدها، ترکیبات فعال موجود در جینسینگ، نسبت می‌دهند.

بیشتر بخوانید: طریقه مصرف جینسینگ برای تقویت حافظه

فواید جینسینگ برای افزایش میل جنسی و سلامت جنسی زنان:

جدا از فواید مصرف جینسینگ جهت افزایش باروری، جینسینگ به دلیل توانایی آن در بهبود میل جنسی و سلامت جنسی نیز سرآمد سایر گیاهان دارویی محرک جنسی است.  مصرف منظم جینسینگ میل و عملکرد جنسی را افزایش می‌دهد و تا جد بسیار خوبی اختلالات عملکرد جنسی را کاهش می‌دهد. این ویژگی فوق‌العاده، جینسینگ را به یک گیاه محبوب برای زوجین  تبدیل کرده است تا با مصرف آن لذت بیشتری را از معاشرت و هم بستر شدن با همسر خود تجربه کنند.

بیشتر بخوانید: خواص جینسینگ برای رابطه زناشویی

علاوه بر این، مشخص شده است که جینسینگ علائم یائسگی مانند گرگرفتگی، نوسانات خلقی و خشکی واژن را کاهش می‌دهد. جینسینگ حاوی ترکیباتی است که اثراتی مشابه استروژن دارد که می‌تواند به تنظیم عدم تعادل هورمونی که در دوران یائسگی رخ می‌دهد کمک کند. این باعث می‌شود جینسینگ جایگزین طبیعی برای درمان جایگزینی هورمونی باشد که می‌تواند عوارض جانبی نامطلوبی داشته باشد.

دوز مصرف جینسینگ شمس

مصرف کدام جینسینگ شانس باردار شدن را افزایش می‌دهد؟

جینسینگ در چندین نوع مختلف از جمله کره‌ای که در ایران به عنوان جینسینگ شمس شهرت دارد (Panax (P.) ginseng C. A. Meyer)، سیبری و آمریکایی وجود دارد. جینسینگ شمس محبوب‌ترین و قوی‌ترین نوع جینسینگ است و به دلیل اثبات اثربخشی آن در تحقیقات علمی، مصرف آن حتی در درمان ناباروری نیز توصیه می‌شود. از طرف دیگر جینسینگ سیبری به دلیل خواص آداپتوژنی شهرت یافته است و می‌تواند به کاهش استرس کمک کند. مصرف جینسینگ آمریکایی نیز اغلب برای متعادل کردن سطوح هورمونی توصیه می‌شود.

علاوه بر این سه نوع جینسینگ، نوع کمتر شناخته شده‌ای به نام Panax notoginseng نیز وجود دارد که معمولاً از آن در طب سنتی چینی به دلیل توانایی آن در بهبود گردش خون و کاهش التهاب استفاده می‌شود. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که Panax notoginseng  ممکن است با افزایش تعداد و تحرک اسپرم، تأثیر مثبتی بر باروری مردان داشته باشد. با این حال، تحقیقات بیشتری برای تایید این یافته‌ها مورد نیاز است.

دوز، ایمنی و عوارض جانبی جینسینگ برای باروری:

مانند هر مکمل گیاهی، مصرف جینسینگ نیز باید با احتیاط و تحت نظارت پزشک انجام شود. دوز توصیه شده 200-400 میلی گرم عصاره استاندارد در روز است. همچنین اگر مایل به مصرف ریشه جینسینگ شمس باشید می‌توانید 3 الی 4 گرم جینسینگ شمس (مورد تایید سازمان غذا و دارو جمهوری اسلامی ایران) را در روز مصرف کنید. مصرف جینسینگ به‌طور کلی بی‌خطر است، اما می‌تواند در موارد نادری عوارض جانبی خفیفی مانند سردرد، ناراحتی معده و خشکی دهان ایجاد کند. مصرف جینسینگ همچنین می‌تواند با برخی داروها مانند رقیق کننده‌های خون، داروهای دیابت تداخل داشته باشد. همیشه قبل از مصرف جینسینگ با پزشک خود مشورت کنید، مخصوصاً اگر دارویی مصرف می‌کنید و یا شرایط پزشکی خاصی (مثل خود ایمنی و …) دارید.

تصویری از بازار جینسینگ چین و جینسینگ های تازه

ترکیب جینسینگ با سایر داروهای طبیعی برای نتایج بهینه باروری:

در حالی که مصرف جینسینگ به خودی خود عالی است، زمانی که با سایر داروهای طبیعی ترکیب شود، می‌تواند حتی موثرتر باشد. برخی از گیاهان دیگر که می‌توانند به بهبود باروری کمک کنند عبارتند از شاه توت، ریشه ماکا، tribulus terrestris و شبدر قرمز. استفاده صحیح و در دوز مناسب از این گیاهان برای اطمینان از ایمنی و اثربخشی آنها ضروری است.

علاوه بر مصرف گیاهان دارویی، لازم است تغییراتی اساسی در سبک زندگی خود داشته باشید (در صورتی که سبک زندگی ناسالمی داشته باشید). داشتن یک لایف استایل سالم می‌تواند نقش بسزایی در بهبود باروری داشته باشد. حفظ وزن سالم، کاهش استرس و اجتناب از سیگار کشیدن و مصرف زیاد الکل همگی می‌توانند به افزایش شانس بارداری کمک کنند.

جمع بندی:

جینسینگ گیاهی قدرتمند است که قرن‌هاست برای درمان طیف وسیعی از بیماری‌ها از جمله ناباروری استفاده می‌شود. در حالی که تحقیقات علمی کافی هنوز در این باره وجود ندارد، شواهد عینی و تجربی نشان می‌دهد که جینسینگ یکی از موثرترین داروهای طبیعی برای افزایش باروری زنان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره

جهت دریافت مشاوره از فرم زیر استفاده نمایید