جینسینگ و نقش آن در افزایش تمرکز و انرژی

جینسینگ و نقش آن در افزایش تمرکز و انرژی

جینسینگ برای افزایش تمرکز و بالارفتن انرژی خوبه؟ آیا یک گیاه باستانی می‌تواند شما را شارپ‌تر و قوی‌تر کند؟ پاسخ محققین این است که بله – جینسینگ یک درمان کننده طبیعی است که برای افزایش انرژی و بهبود تمرکز به آن نیاز دارید.

چرا به تمرکز و انرژی نیاز داریم؟

انرژی و تمرکز، نیاز اصلی ما برای داشتن یک روز پربار است. این دو بال نقشی اساسی در رساندن ما به اهداف بلندمدتمان دارند. عوامل مختلفی وجود دارند که می‌توانند به بالابردن سطح انرژی و توانایی ما برای بهبود تمرکز کمک کنند و یا مانع از آن شوند. عواملی از جمله:

  • کیفیت خواب
  • رژیم غذایی
  • سطح فعالیت بدنی
  • مکمل‌ها 

تغییر هر یک از این عوامل در جهت یک سبک زندگی سالم، سطح انرژی و توانایی ما را برای بالارفتن تمرکز بهبود می‌بخشد. افزودن جینسینگ به رژیم غذایی شما نیز راهی عالی برای بهبود نه تنها انرژی و تمرکز، بلکه سلامت کلی و عمومی بدن شماست.

جینسینگ:

جینسینگ (Panax ginseng) دارویی طبیعی است که محققان و تحقیقات دانشگاهی، نقش آن را در بهبود استقامت، تقویت حافظه، رفع مشکلات جنسی و افزایش تمرکز ثابت کرده‌اند. از این شاه گیاه همچنین برای تقویت سیستم ایمنی و تقویت تخمدان نیز استفاده می‌شود. همانطور که می‌دانید جینسینگ ریشه‌ای است که به‌صورت خشک شده به عنوان چای و دمنوش، طعم دهنده در نوشیدنی‌ها و به صورت عصاره به صورت مایع، تنتور و کپسول فروخته می‌شود. 

در کشور ما ایران نیز، با همت شرکت شمس، ریشه جینسینگ اصل و باکیفیت و با قیمت مناسب، وارد بازار شده است و شما عزیزان می‌توانید با خیالی راحت جینسینگ شمس را از عطاری‌های معتبر سراسر کشور خریداری کنید. قابل توجه عزیزانی که به سلامتی خود و خانواده خود اهمیت می‌دهند، جینسینگ شمس، تنها جینسینگ دارای سیب سلامت در ایران است و تمامی تاییدیه‌های لازم را دریافت کرده است تا شما با خیالی راحت این شاه گیاه را مصرف کنید.

دوز مصرف جینسینگ شمس

حدود 5000 سال است که چینی‌ها و کره‌ای‌ها از جینسینگ برای تقویت قدرت و افزایش استقامت استفاده می‌کنند. جدای از خواص فوق‌العاده جینسینگ برای سلامتی، محبوبیت مصرف جینسینگ، علت دیگری نیز دارد. یکی از رازهای محبوبیت جینسینگ، سرعت اثرگذاری این گیاه است. یعنی شما لازم نیست که ماه‌ها و سال‌ها و به مقدار خیلی زیاد از این گیاه استفاده کنید تا تاثیر شگفت انگیز آن را ببینید، بلکه مصرف آن در حد کم نیز اثرات بسیار خوبی بر روی سلامت جسمی و روحی شما دارد.

جینسینگ برای تقویت انرژی: 

انرژی مهمترین چیز در زندگی است. شما تصور کنید گوشی موبایل یا لپ تابی که با آن درحال خواندن این مقاله هستید، انرژی (باتری) نداشته باشد. کار می‌کند؟ طبیعتا نه. پس فکر نکنم اثبات این قضیه که انرژی بسیار مهم است، کار سختی باشد. گاهی اوقات ما برای رسیدن به اهدافمان انرژی کافی نداریم. گاهی اوقات حتی احساس می‌کنیم که انرژی کافی برای انجام کارهای روزمره خود را نیز حتی نداریم.

وقتی این اتفاق می‌افتد، می‌توانیم احساس کنیم که زندگی در حال طولانی شدن است و ما هرگز به اندازه کافی کار انجام نمی‌دهیم. نداشتن انرژی کافی برای انجام آنچه می‌خواهیم تأثیر منفی بر روحیه و سلامت عاطفی ما می‌گذارد و می‌تواند به چرخه معیوب بدخلقی تبدیل شود که انرژی کم را تشدید می‌کند و بالعکس.

کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانیم برای بهبود انرژی خود انجام دهیم، از جمله داشتن خواب با کیفیت و کافی، خوردن وعده‌های غذایی متعادل، ورزش و مصرف مکمل‌ها.

بسیاری از ویتامین‌ها، مکمل های پروتئینی و گیاهان دارویی برای بهبود انرژی وجود دارد. در این میان ما قرار است جینسینگ را به شما معرفی کنیم. 

تحقیقات مصرف جینسینگ را با فواید زیادی برای سلامتی مرتبط دانسته است. همانطور که گفته شد، بهبود انرژی شما چیزی فراتر از مصرف کافئین یا مصرف مکمل‌های انرژی‌زا است.

انرژی سالم و پایدار =  سالم بودن بدن است.

جینسینگ با بهبود کیفیت خواب، بهبود گردش خون و تقویت سیستم ایمنی مرتبط است. هر یک از این عوامل به خودی خود باعث می‌شود که از نظر جسمی و روانی احساس سلامتی بیشتری داشته باشید و توانایی بدن شما را برای بالارفتن عملکرد بهبود می‌بخشد.

جینسینگ می‌تواند مستقیما نیز به عنوان یک مکمل انرژی مصرف شود. به عبارت دیگر، جینسینگ علاوه بر بهبود غیرمستقیم انرژی شما از طریق بهبود عملکرد فیزیکی و شناختی و خلق و خو، ممکن است تأثیر مستقیمی بر سطح انرژی شما داشته باشد.

جینسینگ برای تمرکز: 

انرژی عنصری کلیدی در زندگی ما است که ما را نه تنها در رسیدن به اهداف روزانه، بلکه برای دستیابی به اهداف بلندمدت خود نیز یاری می‌کند. اما انرژی به تنهایی کافیست؟ انرژی زمانی منجر به بهره‌وری می‌شود که ما بتوانیم آن انرژی را روی کارهای خاص و مشخص متمرکز کنیم.

اگر بخواهیم برگردیم به مثال موبایل و باتری، فرض کنید که انرژی موجود در باتری موبایل را از طریق یک سیم به جریان بندازید. بنظرتون مصرف انرژی به این شکل، کار جالبی است؟ طبیعتا باز هم جواب شما خیر است.

بدون تمرکز برای هدایت انرژی خود، ممکن است نتوانیم اهداف خود را به سرانجام برسانیم، می‌توانیم متوجه شویم که حواسمان از آن وظایف پرت می‌شود یا زمان بیشتری برای انجام آنها طول می‌کشد، زیرا به اندازه کافی برای یافتن کارآمدترین راه برای تکمیل آنها تمرکز نداریم.

مانند انرژی، کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانیم برای بهبود تمرکز خود انجام دهیم. این فهرست شامل همان انتخاب‌های سبک زندگی، یوگا و مدیتیشن است. شاه گیاه جینسینگ نیز جزو لیست مکمل‌هایی است که می‌تواند تمرکز را بهبود بخشد.

بهبود تمرکز از جمله مزایای مصرف جینسینگ است. متمرکز بودن به شما این امکان را می‌دهد که به‌طور موثر کار کنید و از زمان خود نهایت استفاده را ببرید. تمرکز بهبود یافته به معنای بالارفتن بهره‌وری است. بهره‌وری بیشتر به این معنی است که شما می‌توانید به اهداف بیشتری دست پیدا کنید.

از جمله مزایای مصرف جینسینگ این است که  به‌طور غیرمستقیم تمرکز شما را بالا می‌برد. مصرف جینسینگ خواب را بهتر و گردش خون شما را بهبود می‌بخشد (از جمله در مغز شما). همین دو کار به معنای بهبود عملکرد شناختی و عملکرد بهتر سیستم ایمنی است.

مصرف جینسینگ می‌توانند سلامت کلی شما و همچنین عوامل غیرمستقیم مانند کیفیت خواب را که بر توانایی تمرکز شما تأثیر می‌گذارند، بهبود بخشند. علاوه بر این، مصرف ریشه جینسینگ می‌توانند عملکرد شناختی شما را افزایش داده و توانایی شما برای حفظ تمرکز را بهبود بخشند.

یکی از کارهایی که جینسینگ برای شما انجام می‌دهد، مدیریت و کنترل استرس است. در ادامه در این مورد هم به‌صورت خلاصه صحبت می‌کنیم.

جینسینگ برای رفع استرس:

یکی از عوامل تهدید کننده روح و سلامتی ما در این قرن، استرس‌های شدیدی است که ما با آن سروکار داریم. استرس یکی از عوامل موثر در حواس پرتی و کم شدن تمرکز ماست. 

تعریف استرس

طبق تعریفی که سایت پذیرش 24 از استرس داشته ``استرس به واکنش طبیعی بدن در برابر عوامل محرک، تغییرات، فشارهای درونی یا بیرونی گفته می‌شود``.

جینسینگ آسیایی به طرق مختلفی بر سیستم عصبی بدن تاثیر می‌گذارد، از جمله بهبود خلق و خو و افزایش انرژی. هم‌چنین مشخص شده است که مواد سازگار کننده‌ی (Adaptogens) موجود در آن، سطح هورمون‌های بدن را تغییر می‌دهند که می‌تواند استرس مزمن را درمان کند.

بررسی آمار

طبق آخرین تحقیقی که در مجله BMC به چاپ رسیده است، 22.9% از ایرانیان داری سطوح شدید و بسیار شدید افسردگی، 7.9٪ دارای اضطراب و 14.3٪ از افراد دارای استرس هستند.

این آمارها و نتایج نشان می‌دهد که بشدت لازم است که از استرس پیشگیری کنیم تا بتوانیم هم سلامت روحی و هم سلامت جسمی خود را در بلند مدت حفظ کنیم. گفته می‌شود که جینسینگ به بدن و ذهن کمک می‌کند تا در برابر استرس مزمن مقاومت کند. اگر مایلید اطلاعات بیشتری در این زمینه بدست آورید به مقاله جینسینگ و کاهش استرس مراجعه کنید.

جینسینگ واقعا برای مغز خوبه؟

در این بخش قرار است با جزئیاتی بیشتری و با بررسی نتایج حاصل از تحقیقات در این مورد صحبت کنیم که واقعا جینسینگ برای مغز خوب است؟ یا خیر؟ 

بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان دنبال راهکار ایمنی می‌گردند تا بتوانند نمرات بهتری در امتحانات خود بدست آورند. آیا جینسینگ می‌تواند به شما کمک کند که در امتحانات خود نمرات بهتری کسب کنید؟ یا حتی به شما کاسب‌ها می‌تواند کمک کند که نام مشتریان جدید خود را به خاطر بسپارید؟ تحقیقات نشان می‌دهد که پاسخ به این سوالات مثبت است.

در یک مطالعه که در دانشگاه نورثامبریا انگلستان انجام شد، به افراد 400 میلی‌گرم جینسینگ بصورت روزانه داده شد. نتیجه این پژوهش نشان داد سرعت و دقت زدن تست‌‌ها در افرادی که دوز 400 میلی گرمی جینسینگ مصرف کردند بهبود یافت. آنها حتی در مسائل تفریق در مقایسه با نمرات پیش از مصرف جینسینگ نیز بهتر عمل کردند. 

مصرف مکمل جینسینگ همچنین به داد پرستاران شیفت شب یک بیمارستان فرانسوی رسید. مطالعه‌ای در سال 2003 توسط محققان بریتانیایی انجام شد. طی این آزمایش به پرستاران شیفت شب این بیمارستان مکمل جینسینگ داده شد تا بررسی کنند که آیا اثرات خستگی در آنها کاهش می‌یابد یا خیر؟ نتایج این مطالعه نشان داد که  مصرف مکمل جینسینگ نقش مثبتی در کاهش خستگی، بهبود انرژی، خلق و خوی و تمرکز ذهنی پرستاران شیفت شب دارد. 

در یکی از آزمایش‌های جالب اسپانیایی، رویکردی جدید تست شد. این محققان آزمایشات خود را با شیر غنی شده با جینسینگ انجام دادند. هدف این محققین بازگردانی خاطرات افراد مسن و پا به سن گذاشته است. یکی از چالش‌های دانشمندان این مقاله، کم شدن مقدار ماده موثره جینسینگ در طی فرآوری شدن آن بود. تجزیه و تحلیل این پژوهشگران نشان داد که سطوح کافی از جینسینگ پس از درمان برای بهبود عملکرد شناختی همانطور که در مقالات گزارش شده است، در شیر (کم لاکتوز) باقی می‌ماند. نتیجه این مطالعه نشان داد که شیر غنی شده با جینسینگ می‌تواند عملکرد شناختی افراد پا به سن گذاشته را افزایش دهد و به آنها در یادآوری خاطرات کمک کند. 

برخی از مطالعات آزمایشگاهی نیز نشان می‌دهند که اجزای جینسینگ مانند ترکیب K و جین سنوزیدها می‌توانند از مغز در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد محافظت کنند.

مطالعه دیگری بر روی سی فرد سالم انجام شد. این 30 نفر هر روز و به مدت چهار هفته جینسینگ Panax مصرف می‌کردند. پس از پایان مطالعه، افراد سالم سطوح گلوکز خون پایین‌تر و بهبود قابل توجهی در خستگی ذهنی نشان دادند.

چگونه کار می‌کند؟

ریشه‌ جینسینگ ممکن است با گشاد کردن رگ‌های خونی، که می‌تواند جریان خون به مغز را تقویت کند، به افزایش قدرت مغز و در نتیجه تقویت تمرکز کمک کند. اما این فقط بخشی از داستان است. به گفته دانشمندان آلمانی، جینسینگ حاوی ده‌ها ماده فعال است که به تقویت قدرت و تمرکز کمک می‌کند، به ویژه ترکیباتی به نام جین سنوزیدها، که به نظر می‌رسد با هم کار می‌کنند تا عملکرد بدن را به‌طور کلی احیا کنند.

نحوه مصرف جینسینگ

اگر می‌خواهید از جینسینگ برای افزایش انرژی استفاده کنید، چندین راه وجود دارد. یکی از این راه‌ها استفاده از 100 میلی گرم از عصاره جینسینگ مانند تنتور، عصاره مایع یا کپسول استاندارد شده است به‌طوری که حاوی 4 درصد جینسنوزید باشد. شما می‌توانید این ترکیب را  دو بار در روز مصرف کنید. 

شما همچنین می‌توانید با استفاده از 3 گرم ریشه جینسینگ شمس (دوز تایید شده توسط سازمان غذا و دارو) دمنوش درست کرده و روزانه میل کنید. 

نکته مهم: اگر قصد دارید جینسینگ را به عنوان یک درمان طبیعی برای بیش از 3 ماه مصرف کنید، لازم است با پزشک خود مشورت کنید.

جمع بندی: 

در این مقاله، به بررسی نقش جینسینگ در افزایش تمرکز و انرژی پرداختیم و به برجسته کردن اهمیت استفاده از این گیاه در بهبود عملکرد ذهنی و جسمانی پرداختیم. از طریق مطالعه منابع متعدد و تحقیقات مختلف، مشاهده شد که ترکیبات فعال موجود در جینسینگ، به ویژه جینسنوزیدها، می‌توانند به‌طور مستقیم و غیرمستقیم بر تنظیم فرایندهای انرژی‌زا و تمرکز کمک کنند.

نتایج مطالعه نشان داد که مصرف منظم جینسینگ می‌تواند منجر به افزایش قابل توجهی در سطح انرژی و تمرکز شود. این تأثیرات ارزشمند می‌توانند برای افرادی که با چالش‌های تمرکز و کارآیی مواجه هستند، به خصوص در محیط‌های پرفشار، بسیار مفید باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره

جهت دریافت مشاوره از فرم زیر استفاده نمایید